Costuleni

Drumul de la biserica pina la scoala

« Older   Newer »
  Share  
vladislav_g
icon14  view post Posted on 15/9/2007, 16:31




Dupa cum stim in sat sa inceput constructia drumului dintre biserica si scoala, sa inceput bine cu canale pe margina inpotriva spalarii solului sa nu se faca ca intodiauna santuri ca pe razboi, stim ca drumul se face din piatra ce e mai bine pentru ernile grele de la noi inpotriva creerii ghetii si sa nu fie lunecos, dar merge vorba ca constructia sa oprit.
De ce????? image sau image


image

Edited by vladislav_g - 23/11/2007, 19:05
 
Top
corina_85
view post Posted on 17/9/2007, 06:54




deoarece parintele satului,Anatol, are neintelegeri cu primarul si alesii lui, adica consiliul mprimariei, care la orice schimbare de bine in sat ei se amesteca si nu permit finisarea
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 17/9/2007, 19:41




Da ce nu le place ne face un bine in sat???
Sint ei sa decida????
de ce nu decide lumea din sat???
Eu sint sigur ca toti ar fi deacord ca sa fie construit acel drum pentru binele satului.
De ce atunci primaria nu construeste ea daca nu permite la altii????


Nui mai bine asa???

image

Edited by vladislav_g - 23/11/2007, 19:06
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 23/11/2007, 19:46




pot sa va spun eu de ce s-a oprit constructia...Parintele avea acte doar pentru EXPLORARE teritoriului de linga frontiera cu romania. Insa el a inceput ilegal EXPLOTAREA prorpiu-zisa. (Pentru cei care nu shtiu satul nostru are zacaminte pretioase de nisip la capatul satului pe versantul spre Valea Mare, linga Statia de pompare a apei din Prut pentru irigatii.) Acuma Parintele a fost dat in judecata de catre Primarie. Shi pina la obtinere licentei de extragere sau pine la terminarea procesului intre primarie shi parinte, nu are dreptul sa extraga... Astfel drumul ramine pe jumatate...terminat...

Cit despre utilitatea acestui drum pot sa spun ca materialele din care este construit nu sunt deloc potrivite pentru un deal. Din experienta prorie am constatat ca daca te duci la vale nu ai nici a sansa sa te opresti cu vreun mijloc de transport deoarece luneci ca cu sania... Sincer sa va spun nu s-a gindit nimeni l asta. Dar daca ploua ce facem? ne ashezam pe fund pe o bucata de polietilena shi ne ducem la vale????
 
Top
tomitza
view post Posted on 25/11/2007, 16:40




O barfa tare de tot... Stiati ca se fac alegeri pentru alegerea presedintelui in Gospodaria Comunala(adika un raspunzator de asigurarea pupolatiei cu apa, preluarea gazificarii in sat si raspunzator de curatenia satului).faza tare e ca se autoproclameaza presedinte Paduraru Boris(pirtai) care vrea sa conduca Izvorul Minunilor dar inca sarmanul nu a reusit sa plateasca pentru apeduct, cei 750 lei...sau dumnealui gindeste ca daca va fi presedinte nu va mai plati? tare nu? toti trag la gospodaria lor, dar oare e cineva care sa se gindeasca si la binele comunitatii noastre? hmm cred ca avem nevoie de un presedinte tinar si gospodar, dar sa nu uitam si de diploma de studii superioare. are cineva vre'o propunere?...P.S.sa nu lasam ca cineva iresponsabil sa ne conduka...
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 25/11/2007, 22:25




Uite Vica ma propun eu da intii o sa astept sa mai cresteti putin, ca majoritatea din voi sa aiba dreptul la vot. :smecher1:

Dar dupa vrio 10 dupa ce ma intorc acasa.

Poate sa mai schimba mentalitatea intii :barza: in sat si se vor mai duce cei cu edii comuniste
:sherif:
 
Top
tomitza
view post Posted on 26/11/2007, 14:50




da buna idee.si tare multi comunisti mai avem aici dar nu din aceea cu idei pur comuniste ci din aia "corcituri" CARE SE SCHIMBA DUPA CUM BATE VINTUL.adevarul ca la conducere poate veni oricine, asa ca sa nu va fie de mirare cand o sa mergem spre regres.iertati'mi sinceritatea dar asta e adevarul la moment.
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 26/11/2007, 23:46




"Ce sa facem oameni buni daca nu avem carbuni???"

Sa gasit solutia!!!

Sau taiat toate digurile de copaci care erau special sa mai opreasca vintul.

Si toti sau facut corcituri.....

Si se schimba dupa cum bate vintu,

sau mai bine zis de unde vine sunetul de la talanca :)
 
Top
tomitza
view post Posted on 27/11/2007, 09:27




e prea dur spus, insa un calificativ pe masura politicii de conducere din sat nu pot sa gasesc.sa vedem ce va decide Consiliul Satesc referitor la presedintele Gospodariei Comunale...:-/
 
Top
vladilena
view post Posted on 27/11/2007, 21:19




[QUOTE=tomitza,25/11/2007, 16:40]
adika un raspunzator de asigurarea pupolatiei cu apa, preluarea gazificarii in sat si raspunzator de curatenia satului
Curatenie in sat,hai ca mor de ris,nu prea am observat eu asa ceva.E interesent ca se fac raspunzatori,da populatia inca nu e alimentata cu apa potabila,gazificare in sat nu prea am observat.Da cestia cu curatenia m-a dat gata.
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 28/11/2007, 00:06




[QUOTE=vladilena,27/11/2007, 21:19]
QUOTE (tomitza @ 25/11/2007, 16:40)
adika un raspunzator de asigurarea pupolatiei cu apa, preluarea gazificarii in sat si raspunzator de curatenia satului
Curatenie in sat,hai ca mor de ris,nu prea am observat eu asa ceva.E interesent ca se fac raspunzatori,da populatia inca nu e alimentata cu apa potabila,gazificare in sat nu prea am observat.Da cestia cu curatenia m-a dat gata.

Aici pot un pic sa te contrazic. 90% din populatia care a achitat toate taxele de conectare au acuma apa potabila in gospodarii. Cit de gaz... nu se gasesc bani pentru a se face proiectul (ii destul de scump) dar se spune ca intr-un timp scurt se va alimenta scoala shi gradinita cu gaz. da curatenia...cunoashteti situatia, fiecare cu gunoishtea lui pe care shio face unde vrea el...
 
Top
jenea
view post Posted on 28/11/2007, 16:57




minciuni, pariintii mei s-au achitat cu apa, dar nici macar n-au intrat in proiect, si credeti banii li s-au intors? ha-ha! cit despre drum, daca nu stiti el nu s-a construit pentru transport, dar pentru pietoni!!!!!! - pe unde mergea transportul cind in loc de drum erau numai borti, ca nici pe jos nu era posibil de mers?? nu cumva ati uitat?
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 28/11/2007, 19:05




Mii mii interesant un lucru, da de ce primaria nu face nimic cea ce priveste drumurile???

De ce primaria nu a construit un drum mai bun si mai frumos???
 
Top
Hassan.murad
view post Posted on 28/11/2007, 20:25




permiteti-mi s-o sustin pe Jenea in ceea ce priveste necompetenta persoanelor , care se ocupa de proiectul de alimentare cu apa potabila a satului si as dori sa-l intreb pe Cipy_Biker (aparatorul persoanelor in cauza):cum se face ca tinerii care au loturi de pamint pentru constructia casei au fost obligati sa achite 500 lei pentru apa(si 500 pentru gaz) si in rezultat nu au intrat in proiect? Sau anume ei sunt cele 10% ce nu au fost inca conectate la apa?
 
Top
Victor_Viziru
view post Posted on 28/11/2007, 20:34




QUOTE (Hassan.murad @ 28/11/2007, 20:25)
permiteti-mi s-o sustin pe Jenea in ceea ce priveste necompetenta persoanelor , care se ocupa de proiectul de alimentare cu apa potabila a satului si as dori sa-l intreb pe Cipy_Biker (aparatorul persoanelor in cauza):cum se face ca tinerii care au loturi de pamint pentru constructia casei au fost obligati sa achite 500 lei pentru apa(si 500 pentru gaz) si in rezultat nu au intrat in proiect? Sau anume ei sunt cele 10% ce nu au fost inca conectate la apa?

???
 
Top
58 replies since 15/9/2007, 16:31   693 views
  Share