Costuleni

R. Moldova are vocatia de stat membru al UE

« Older   Newer »
  Share  
vladislav_g
view post Posted on 6/2/2008, 14:42





Presedintele Frantei sustine ca R. Moldova are vocatia de stat membru al UE


5 februarie 2008




Toate tarile din Balcani, la care se adauga Moldova, au pana la urma vocatia de a face parte din Uniunea Europeana, a declarat luni, 4 februarie, presedintele Frantei, Nicolas Sarkozy, in cadrul unei vizite la Bucuresti, transmite Info-Prim Neo, cu referire la Presedintia romana.
Fiind solicitat sa comenteze situatia din Serbia (in aceasta tara recent au avut loc alegeri prezidentiale, iar intre timp provincia Kosovo tinde sa-si proclame independenta), Sarkozy a declarat dupa o intrevedere cu presedintele Romaniei, Traian Basescu, ca independenta Kosovo este inevitabila, ca trebuie sa se faca in cele mai bune conditii si, mai ales, Europa trebuie sa ramana unita.

Pe de alta parte, Traian Basescu a declarat ca Romania va fi un partener extrem de loial al deciziilor Uniunii, dar nu va recunoaste independenta Kosovo, declarata unilateral.

Viitorul regiunii Kosovo este urmarit cu interes la Chisinau din cauza ca Moscova, dar si Tiraspolul au declarat in repetate randuri ca modul in care va fi solutionata aceasta problema va fi un precedent pentru reglementarea conflictelor inghetate din spatiul ex-sovietic. Analistii sustin ca recunoasterea independentei regiunii de catre capitalele occidentale ar putea conduce la acelasi raspuns din partea Moscovei fata de regiunile separatiste din spatiul CSI, chiar daca occidentul sustine ca problema Kosovo si conflictele inghetate sunt total diferite. In acelasi timp si unele state europene, inclusiv Romania sustin ca nu vor recunoaste autoproclamarea independentei Kosovo, pentru a nu crea precedente.

Fonte: http://www.azi.md/news?ID=48001
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 9/2/2008, 11:39




Vocatie are, conducere care sa vrea intagrarea nu pre are :(
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 9/2/2008, 18:21




CITAZIONE (Cipy_Biker @ 9/2/2008, 11:39)
Vocatie are, conducere care sa vrea intagrarea nu pre are :(

Vad ca s-au apucat comunistii de integrare europiana si sau apucat si de treaba, numai ca pina cind doar cu vorba :D .
Se vede ca se apropie alegerile.
Da is falsi de doamne fereste. :wacko:
Ei spera sa fie realesi din nou, dar sper sa nu o faca lumea ca tare o sa mai regrete lumea pe urma.
Voronin are frica ca daca ii cade puterea apoi trebuie sa ceara azil politic prin africa ca sa scape nevatamat. :D

Edited by vladislav_g - 10/2/2008, 12:14
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 10/2/2008, 11:16




Ai dreptate, daca ramine shi cishtiga democratii, apoi il decapiteaza, sau cel putin va avea un pic de stat la racoare, deaorece nu va mai avea imunitate prezidentiala :P .(shi el shi ficioarashul bussinesman). Acum lumea ca s-a trezit un pic la realitate, sunt sigur ca va face o alegere corecta...daca nu or sa moara de foame cu sapa in mina...
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 11/2/2008, 00:56




Am ramas cu gura cascata de vorbele lui Voronin, care lia zis in Munhen Germania.

Imi pare rau de tara noastra ca ne conduce asa un handicapat. :(
 
Top
jenea
view post Posted on 16/2/2008, 18:07




Sa stiti ca cu "Sirba Costulenilor" m-ati dat gata! E super, pina acum nu prea am avut timp sa ma uit pe site,BRAVO chear sinteti bravo!!!
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 16/2/2008, 22:30




CITAZIONE (jenea @ 16/2/2008, 18:07)
Sa stiti ca cu "Sirba Costulenilor" m-ati dat gata! E super, pina acum nu prea am avut timp sa ma uit pe site,BRAVO chear sinteti bravo!!!

Este un proverb: UNDE IS MULTI PUTERIA CRESTE!!!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 7/5/2008, 06:59




Va salut pe toti din Moldova.

Eri am terminat cu calatoria mea in Italia, Torino.
Am aterizat la chisinau pe la ora 14.

Cred ca simbata o sa reusesc sa ajung si in sat.
Moldova o vad mult mai saraca ca inainte, asa la general.
Totul e mai distrus ca inainte. :(

 
Top
vladilena
view post Posted on 7/5/2008, 18:26




bine ai venit ACASA:
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 8/5/2008, 13:52




Acasa in sat inca nu am ajuns, poate miine ^_^
 
Top
Cipy_Biker
view post Posted on 10/5/2008, 08:14




Vlad, bine ai revenit!!! :)
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 22/5/2008, 11:26




M-am intors acasa, in sat e foarte frumos.
Mia placut foarte mult fauna din dumbrava, aerul curat.

Si la prutet e foarte frumos, sau schimbat multe lucruri in sat,

Si tot datorita ca consatenii nostri lucreaza peste hotare si se intorc acasa si investesc, construiesc in satul natal.
 
Top
natalitza
view post Posted on 16/5/2011, 12:44




Moldova va avea vocatie de UE doar atunci cind vom putea scapa de indobitocerea care ne conduce tara si de manevrele dubioase ce au loc..
 
Top
vladislav_g
view post Posted on 29/5/2011, 20:04




CITAZIONE (natalitza @ 16/5/2011, 13:44) 
Moldova va avea vocatie de UE doar atunci cind vom putea scapa de indobitocerea care ne conduce tara si de manevrele dubioase ce au loc..

Natalita, totul e in miinele noastre :) esi la votare si nu lasa dobitocii sa cistige :) ... succes
 
Top
13 replies since 6/2/2008, 14:42   166 views
  Share